Ігри на дитячому майданчику – це підкріплення для позитивного рефлексу. Виходячи з дому на ігрову зону, малюк відчуває задоволення.
Цікаво Телефони та планшети без загрози для здоров'я: скільки часу діти можуть проводити за гаджетами
А за необхідність перерватися та повернутися додому відповідає гальмівний рефлекс: зупинитися, заспокоїтися, підійти до мами та піти. Перше – легко та приємно. Друге – важко і небажано.
Діти на майданчику / Фото Blendspace
Через це діти довго гуляють на дитячому майданчику, поки остаточно не знесиляться й самі не попросять відпочинку. Тоді організм заповнює дисбаланс між процесами збудження і гальмування психіки, змушуючи хоч трохи перепочити. Розуміння цієї дитячої особливості, допоможе без сліз забрати дитину з прогулянки.
Як забрати малюка з дитячого майданчика
• Фраза-ключ
Батькам потрібно постійно тримати в голові фразу-ключ "процеси збудження переважають над процесами гальмування". Це допоможе не злитися і не засмучуватися, якщо дитина не хоче додому після прогулянки.
Озбройтеся цією фразою, щоб виробити тактику дій:
- Запастися терпінням, тому що за 2 хвилини висмикнути малюка з гри не вийде.
- Спокійно повторити: "Ми йдемо додому" кілька разів.
- Показати дитині, що ви вже готові: іграшки зібрані, а ви стоїте на виході з майданчика.
Ці дії запустять механізм гальмування, і дитина зрозуміє, що треба завершувати гру.
• Врахування фізіології
Виконуючи тривалий час однакові дії, діти швидко втомлюються фізично. При цьому вплив крику, біганини інших малюків навколо стомлює психіку. Як результат, втомлена дитина в істериці, але не хоче йти.
У такому випадку варто посадити її, аби вона могла заспокоїтися. При цьому, відволікаючи спокійним заняттям, наприклад, розглянути іграшку, з'їсти печиво чи попити води.
Дати дитині заспокоїтися / Фото Newsymom
Пауза допоможе трохи знизити вплив зовнішніх подразників і підвищить концентрацію уваги на словах батьків. Після цього можна сказати, що вдома чекає смачний обід.
• Відволікання
Поведінкою дитини керують окремі зони кори головного мозку, які також регулюють діяльність підкіркових відділів. Вони якраз відповідають за зір, слух, тактильні реакції.
Тому якщо дитина не хоче повертатися додому з майданчика, зробіть, скажіть чи покажіть їй те, що напевно зацікавить. Завдання батьків – максимально перетягнути на себе увагу малюка, а потім зацікавити тим, що чекає його вдома.
• Індивідуальний підхід
Наприклад, дуже активна дитина не хоче йти з майданчика – дайте йому ще трохи часу, щоб випустити енергію. Малюку-логіку потрібне пояснення, чому треба йти додому, а товариській дитині – відволікання цікавою розмовою.
Важливо Дитячі маніпуляції: 4 методи, як сказати малюку "ні" та уникнути істерики
• Придумайте змагання
Бігати, кататися на гойдалці, возитися в піску – захоплюючі заняття на дитячому майданчику. Проте збори додому можуть стати не менш цікавим розвагою, якщо гуляєте не з однією дитиною, а з двома чи більше. Включіть фантазію і придумайте гру. Наприклад, хто зможе найшвидше добігти до хвіртки.