Як наголошують експерти, діти можуть відчувати горе через "втрату дитинства" під час самоізоляції, пише видання Medical Xpress.

Важливо! Як заспокоїти тривогу у дитини через коронавірус

Як проявляється стрес та горе в дитини

Психіатр Елізабет Кюблер-Росс розробила модель п'яти загальних стадій переживання стресу та горя.

  • Перший етап – це відмова

Такий етап часто допомагає дітям впоратися з втратою чи змінами в житті. Заперечення характеризується такими реакціями, як уникнення чогось, хаос, шок і страх. Діти можуть бути розгублені, тому що вони не можуть ходити до школи, не можуть спілкуватися зі своїми друзями та родинами через вірус.


Стрес у дитини через карантин / Фото Радіо Свобода

  • Другий етап – гнів

Він може характеризуватися розчаруванням і тривогою. Під час цього етапу діти можуть висловлювати почуття, які їх пригнічують. Адже малеча не відчуває себе з безпеці, тому, на маючи досвіду прояву таких почуттів, може виявляти сум і горе через гнів. Під час карантину діти часто висловлюють небажану поведінку, влаштовують істерики тощо.

  • Третій етап – торг

Під час цього етапу діти намагаються домовитися з батьком та "вищою силою" про нову реальність. Вони можуть пообіцяти прибрати свої іграшки, добре вимити руки або носити маску, якщо тільки зможуть повернутися до школи, побачити своїх друзів або пограти в парку.

  • Четверта стадія – депресія, що характеризується почуттям безпорадності

Діти можуть потрапити в цю стадію, коли зрозуміють, що їх торг не змінить обставин. Дитина може відмовитися від чогось, уникати взаємодії з батьками та братами та сестрами тощо. Депресія може проявлятися і у фізичних симптомах, таких як біль у шлунку, головні болі та виснаження.

До теми! Цікаві поради від психолога, які допоможуть пережити карантин з дітьми

  • Заключний етап – це прийняття

Під час цього етапу дитина змикається в собі зі своєю новою рутиною та реальністю. У цей момент малюки розуміють, що не все згодом стане на свої місця, але вони звикають до такого життя.

Поради батькам, як допомогти дитині

  • Надайте дітям чесну та просту інформацію про коронавірус та зміни, що відбуваються в їхньому житті, щоб вони могли уникнути дезінформації.
  • Реагуйте на дитячі страхи та емоції. Також для розвитку довіри важливо, щоб батьки говорили дітям правду.
  • Дотримуйтесь своєї рутини: діти можуть розвиватися у своєму звичайному графіку дня. Адже значні зміни в житті можуть створити відчуття втрати контролю і повпливати на поведінку дитини. Тому забезпечте дітям певний розпорядок та самостійність у виконанні щоденних завдань.