Система відносин "свій — чужий"

Варто пояснити дитині, що "чужий" — це будь-який незнайомець, незалежно на його поведінку, стать та вік. До категорії "свій" належать мама, тато, бабуся та дідусь. Коло осіб можна обирати самостійно.

Цікаво Як виховати дитину з високою самооцінкою: важливі поради для батьків

Перед тим, як почати розмову зі стороннім дорослим, малюк повинен запитати дозволу у когось зі списку "свій". Якщо самі знаєте людину, а дитина ніколи її раніше не бачила, вона має спочатку запитати у батьків.

Не залякувати

Такі фрази, як "Чужий дядько тебе вкраде" лише підсвідомо формують негативну настанову та підривають базову довіру дитини до світу. Краще вказувати, що є такі незнайомці, з якими можна говорити. Наприклад, співробітники поліції, продавці, пожежники, учителі. До цих людей можна звернутися у випадку надзвичайної ситуації.


Пояснити дитині правила поведінки з незнайомцями / Фото InCultureParent

Кликати на допомогу, якщо порушили кордони

Незнайомці не тільки не повинні розмовляти з дитиною, але і брати її за руку, торкатися, різко хапати, підходити ближче ніж на 2 метри. Малюк має розуміти, що будь-які дотики, які їй неприємні, причиняють відторгнення, повинні одразу припинитися. Це стосується і того моменту, коли її торкається хтось знайомий.

Навчіть говорити "ні"

Батьки повинні навчити дитину, що:

  • Не можна брати у незнайомців жодних подарунків, цукерок, грошей.
  • Нікуди не можна йти, якщо її покликали.
  • Не вірити, якщо їй обіцяють щось купити.
  • Не йти за незнайомцем, навіть якщо він переконує, що відведе до мами й тата.

Важливо Приховувати чи заперечувати: як пояснювати дітям шкідливі звички батьків

Крім того, варто пояснити, що у випадку небезпеки на вулиці можна кричати. Дітям так часто забороняють галасувати, що для них це може виявитися складно.