Як зрозуміти, що ви розпестили свою дитину: 10 поширених ознак

7 січня 2020, 12:26
Читать новость на русском

Ніхто з батьків не хоче виростити розпещену дитини, але інколи бажання дати дітям найкраще призводить до таких наслідків. Психологи розповіли, як зрозуміти, що ситуація виходить з-під контролю.

Синдром розпещеної дитини – так це називається на мові науки – характеризується певними моделями поведінки, передає видання AdMe.

Цікаво! Як виховати дитину лідером: поради батькам

10 ознак того, що ви розпестили свою дитину

  • Дитина може бути ввічлива з іншими, але ви від нього "спасибі" не дочекаєтеся

Дитина може демонструвати гарне виховання при сторонніх, але в колі сім'ї навіть не дякувати рідним. Це доказ розпещеності, адже малеча забуває говорити «спасибі» не навмисно, а тому, що приймає все, що роблять для нього близькі, як належне.

На думку психологів, така поведінка в майбутньому привести до проблем в міжособистісних відносинах, бо батьки не навчили дитину бути вдячною тим, хто для них ближче всіх.

  • Не може впоратися з простими домашніми справами

Одне із завдань відповідальних батьків – допомогти дитині стати самостійною. Ідеально, якщо у 3 роки діти вже можуть прибирати за собою іграшки, в 7 – управлятися з пилососом, в 13 здатні самі почистити і відварити картоплю на всю сім'ю.


Не бійтеся давати дітям домашні обов'язки / Фото luchanka

Але якщо всі спроби залучити дитину до домашніх справ здаються марними – дитина каже, що не хоче, не вміє чи у нього не виходить і ви з цим миритеся – це ознака розпещеності.

Згідно зі статистикою, сучасні діти у віці 3-12 років допомагають по господарству близько 3 годин на тиждень (а за комп'ютером, до речі, проводять не менше 14). До того ж, це необхідні вміння та важливі життєві навички, яких варто навчити кожну дитину.

  • Дитина не ладить із однолітками, вважає, що вони поводяться неправильно

У спілкуванні з іншими дітьми розпещена дитина абсолютно не готова зіткнутися з тим, що потрібно не тільки брати, а й віддавати. Невміння враховувати потреби інших, нечутливість до них, робить його небажаним в колі однолітків. Йому стає некомфортно, він вважає, що всі діти поводяться "неправильно".

  • Влаштовує істерики, коли не отримує бажаного

Малюки часто не вміють висловлювати свої почуття, не справляються з емоціями, втомлюються, плачуть, падають на підлогу і стукають ногами, але це – нормально. Тоді їм потрібно допомогти і поспівчувати.

Якщо ж дитина вже вийшла з дошкільного віку, але все ще продовжує вести себе як мале дитя, при цьому вибираючи час і місце для демонстрації своїх сліз, то вони явно маніпулюють.

До теми! Бабуся б такого не допустила: 10 проблем сучасного виховання

  • Не любить діяльність, в якій є елемент змагання

Важливий урок, який потрібно піднести до дитини в дитинстві, полягає в тому, що всі ми час від часу можемо програвати, в цьому немає ніякої трагедії і програш слід сприймати гідно.

З розпещеним сином все життя грають у піддавки, його не вчать отримувати задоволення від самого змагання. Тому, зіткнувшись з тим, що в дорослому житті він не завжди виграватиме він уникатиме будь-якої змагальної діяльності, особливо в команді.

  • Має низьку самооцінку, невпевнений у собі

На думку психолога Емі Маккріді, автора книги "Як перевиховати маленьких диктаторів", батьки часто позбавляють дитину віри в себе, можливості вчитися на помилках і долати нещастя. Раз по раз стикаючись з реальним світом, розпещені діти губляться, не розуміють, як це виправити, і починають сумніватися в своїх здібностях.

  • Претендує на весь ваш вільний час

Розпещена дитина сильно залежить від своїх близьких, бо він – центр їх всесвіту. Так, важливо приділяти увагу синові чи доньці, але діти повинні розуміти, що у батьків є свої потреби. Коли все життя сім'ї крутиться навколо бажань дитини, це вірна ознака того, що дитина розпещена.

  • Дитина не визнає авторитетів, вступає в суперечки з дорослими

Нормально, коли батьки відстоюють інтереси своєї дитини, але якщо за закритими дверима вони не розбираються у проблемах, а продовжують критикувати вчителів та інших дорослих, то у дитини виникає відчуття власної безкарності.

Йому починає здаватися, що лише він завжди правий, а всі інші – "дурні". До того ж, для розпещеної дитини навіть тато не авторитет.


Вчіть дитину поважати дорослих і рідних / Фото change one life

  • Дитина не знає ціну грошам

Батьки повинні дати дитині розуміння того, що гроші заробляються, а не "беруться з тумбочки". Якщо ж мама чи тато постійно купують дитині все, чого вона хоче, то вони ризикують виростити розпещену дитину, яка не вважає сімейний бюджет важливіше свого "хочу".

Важливо! Як виховати дисципліновану дитину через ігри та розваги

Дослідження показують, що розпещені діти в дорослому віці мають менше шансів на фінансову самостійність і набагато більше схильні до ризику банкрутства. Вони можуть брати кредити на щохвилинні капризи, не замислюючись про те, як будуть потім розраховуватися.

  • Не вміє керувати своїми емоціями

Всі ми деколи не справляємося з емоціями, але у розпещених дітей немає навіть шансу навчитися контролювати себе. Будь-яке горе для них справжня драма, а сміх стає настільки ж нестримним, як і сльози. Вони не звикли стримуватися, аналізувати, говорити про те, що з ними відбувається і що вони відчувають.