Дитяча і сімейна психологиня Євгенія Полтенко поділилася з виданням ТСН, як правильно карати дитину та чого робити точно не можна.

Цікаво! Чи можна бити дітей: пояснення експертів

Для початку зазначимо, що покарання має відповідати вчинку.

"Караючи, подумайте, а чи справедливо ваше покарання зараз. Якщо, наприклад, малюк, загравшись, елементарно не почув вашого прохання, чи варто на нього кричати? А якщо малюк тікає від вас на вулиці, перевіряючи межі дозволеного, чи не краще без криків пояснити йому, де можна бігати, а де небезпечно", – каже психологиня.


Поясніть дитині, що вона зробила неправильно / Фото SPE

Так, нерідко батьки карають школяра за "двійку", не розібравшись, чому він отримав погану оцінку. Але, можливо, дитина просто не зрозуміла матеріалу, тоді йому потрібно пояснити його і допомогти виправити оцінку.

Як правильно карати дитину

  • Правило "9:1"

Психологиня радить дотримуватися правила "на 9 так, 1 – ні". Адже чим більше заборон, тим більше шансів у дитини їх порушити і тим самим "заслужити" покарання.

Тому у психологів є правило, при якому, заборонивши щось, ви повинні 9 раз щось дозволити. Чітко визначитеся, які у вашій родині існують заборони і обмеження. Їх має бути невелика кількість. Розставивши кордони, вимагайте їх виконання.

  • Карайте за вчинок, а не за особливості дитини

Чітко пояснюйте дитині, що ви караєте його за цей конкретний вчинок. Інакше малюк може вирішити, що він поганий, і його карають саме тому. Особливо якщо його при цьому лають і називають образливими прізвиськами: "Ти поганий", "Ти нікчемний" і т.д.

До теми! Як правильно робити зауваження дитині: відповідь психологині

Не варто вживати негативні слова: нахабний, злий, поганий, дурний, істерика, нерви тощо, спілкуючись з дітьми. Бо таку вашу модель поведінки чадо підсвідомо перейме. Кожне слово, яке позначає негативне поняття – це бур’ян на ментальному полі дитини, який дає їй підстави бути саме такою, якою ви б не хотіли її бачити.

До того ж, вчинок дитини не має ніякого відношення. Дитина завжди хороша, але з певних причин вона може здійснювати той чи інший вчинок.

  • Покарання має слідувати відразу за вчинком

Так, якщо вихователька поскаржилася на те, що ваш малюк погано поводився в садку, а ви, привівши його додому ввечері, караєте його, він не буде знати, з чим пов'язане покарання. У малюків пам'ять коротка, тому якщо він заслужив покарання, його потрібно здійснювати або відразу, або утриматися від покарання зовсім.


Проведіть виховну бесіду з дитиною одразу після поганого вчинку / Фото Pac

  • Обіцяне потрібно виконувати

Якщо ви пообіцяли покарати дитину за невиконане домашнє завдання, ви повинні обіцянку виконати. Інакше дитина припиняє вам вірити і, розуміючи, що залишиться безкарним, перестає слухати батьків.

І додамо, що якщо ви хочете, щоб діти вас слухали, то безглуздо їх сварити, а тим паче робити це часто. Бо так дитина звикне і сприйматиме це як вашу нормальну мову і не реагуватиме на неї. Найкраще виховувати дітей з мінімальним сигналом (спокійним і плавним голосом), тоді діти розумітимуть своїх батьків з пів погляду.