Психологиня Ксенія Аляєва розповіла, як виглядає класична схема "підсаджування на голку" залежних відносин, передає психологічна студія "Сенс" у фейсбуці.
Цікаво! 8 ознак емоційного насилля в сім'ї
За її словами, часто буває так, що невпевнена та ослаблена людина раптом атакується чужою увагою.
"Це може бути будь-яка атака: коли людина дзвонить, запрошує кудись, всіляко дає послання "ти мені подобаєшся, я хочу до тебе наблизитися", при цьому стає таким настирливим, що жертва не відчуває ніякого іншого бажання, крім як відкинути його, але сам факт такої уваги і наполегливості зазвичай приємний", – наголосила психологиня.
У такому сценарії гри, коли йде активне завойовування, людина зазвичай раптово, в самий невідповідний для цього момент зникає. І жертва починає думати: а що це було? А чому зник(ла)? Це я палицю перегнув (ла) з відкиданням або, може, він (а) вже загинув (ла), тому зник(ла)?,
– сказала Ксенія.
Загалом, ця людина, яка робить вас залежними від неї, зазвичай створює ситуацію амбівалентності, де імпульси і власні прояви настільки суперечливі, що якщо їх намагатися аналізувати, то мозок просто вибухне.
Тоді людина з дефіцитом ласки, уваги, відносин, підтримки, поваги до себе, почне намагатися розгадувати цю загадку, почне гадати що це було. Тому після появи свого коханого зустрічатиме його з розпростертими обіймами, практично як рідного, бо раптове його зникнення збільшило його цінність.
А далі починається складніше. "Спочатку жертва отримує неймовірний кайф, відчуття, що ось воно – справжнє щастя, а потім бах – і раптом починаються якісь страшні речі. До прикладу, цей теплий, люблячий чоловік починає нехтувати, використовувати, принижувати, грубіянити", – кажу психологиня.
Вона наголошує, що в таку різку зміну настроїв складно повірити, адже в голові починає все роз'їжджатися: "ні, це не він (вона) такий жорстокий/а, це його на роботі чи важка ситуація дістали. Насправді це людина – золото. Просто треба зараз його/її заспокоїти, пошкодувати, прийняти і пробачити".
До теми! Криза в сім'ї: чому вона виникає та як зберегти стосунки
За її словами, людина, що знаходиться в емоційній залежності мало чим відрізняється від людини, що знаходиться в хімічній залежності (як від наркотика). Адже "наркотичний кайф" такий гострий, що звичайні здорові відносини здаються такими прісними та нудними.