5 дієвих порад, як молодим батькам не впасти в депресію

4 вересня 2020, 16:46
Читать новость на русском

Молоді батьки часто розчиняються у буденних клопотах та догляді за малюком, забуваючи, що і про себе потрібно турбуватись. Та як не вигоріти у рутині та не впасти у депресію – дізнавайтесь у матеріалі.

Що таке депресія у батьків

Як повідомляє "Новое время", депресія є одним із поширених психічний розладів. І найчастіше від неї страждають саме молоді батьки, які намагаються якомога швидше пізнати всі аспекти догляду за дитиною, забуваючи робити навіть маленькі паузи для себе.

Важливо Страхи у дітей: звідки вони з'являються та як з ними працювати

Депресія у батьків може проявлятись у таких симптомах:

  • пригнічення та неможливість отримати задоволення навіть від улюблених речей
  • занижена самооцінка
  • песимізм
  • втома або ж відсутність енергії
  • агресивність, крик через дрібниці
  • поганий сон або ж розлади в харчуванні
  • порушення концентрації уваги
  • суїцидальні настрої тощо.

Часто депресія виникає на фоні прагнення бути ідеальними. Психологи стверджують, що бездоганні сімейні фото, які наповнюють мережу, можуть спровокувати сумніви, чи все новоспечені батьки роблять правильно, або ж почуття провини, що вони чогось не можуть дати дитині. Це спричиняє цикл самокритики, яка може призвести до депресії.

Водночас, за даними видання, найчастіше у батьків виявляють дистимію. Це форма хронічної депресії, яка має менш виражені симптоми, однак вони можуть тривати аж до 10 років. Тому варто звернути увагу на симптоми, адже більшість людей можуть і не підозрювати, що саме є причиною їхньої втоми.


Депресія у батьків: симптоми, вплив на дітей і протидія / Фото Her View From Home

Як депресія батьків впливає на дитину

Від батьків залежить не тільки виховання нащадка, але й атмосфера, в якій зростає малюк. А це, як стверджують психологи, часто впливає і на майбутнє цієї дитини.

Коли ж в одного або двох батьків є депресія, на яку вони не зважають, це може виливатись у крик на дитину чи фрази, які згодом стають психологічною травмою. Та і на самих дорослих це впливає негативно, адже в такому випадку вони не отримують задоволення від виховання свого нащадка. А це таки є великою радістю.

Важливо Як помилки батьків у вихованні впливають на дітей: 11 поширених прикладів та їхні наслідки

5 порад, як уникнути депресії

Насправді все, що потрібно батькам, це стежити за своїм психологічним станом. Не варто ігнорувати симптоми, які переростають у хронічну депресію, а запобігати їм. Як це зробити, в цьому допоможуть 5 порад.

  1. Робіть паузи упродовж дня та глибоко дихайте. У ритмі нашого буденного життя потрібно вміти перепочити хоча б кілька хвилин і заспокоїти нервову систему. Зосередьтесь в цей час на собі.
  2. Коли на вас переповнюють негативні емоції, або ж ви почуваєтесь знесиленою чи ображеною, подумайте, що саме може повернути вас у стан рівноваги. Запашний чай, солодощі, йога чи танці – знайдіть свій спосіб релаксації та емоційної розрядки. Якщо ж з дитиною складно викроїти на себе час, відкладіть це до часу, коли за малюком може хтось подбати, або ж коли він засне. Ванна або косметична процедура – оберіть те, що принесе вам щастя.
  3. Зверніть увагу, чи є період дня, коли вам складно. Подумайте, як делегувати частину ваших обов'язків, або ж розділити їх з вашим партнером.
  4. Будьте батьками і для себе. Подбайте про себе, заохочуйте до самовдосконалення чи хатніх обов'язків і забудьте про те, щоб себе докоряти через те, що не встигли чи забули зробити. Ніхто не може бути ідеальним, але й акцентувати увагу на цьому не варто. Ви більше дасте дитині, якщо віддасте їй свою любов та будете з нею вчитись долати певні труднощі.
  5. Не забувайте про насолоду батьківства. Забудьте про буденні клопоти і просто порегочіть зі своїм малюком, або зіграйте в якусь гру. Якщо ж у вас немовля, насолоджуйтесь запахом його волосся, коли дитя притуляється до вас. Це безцінні миті, які роблять батьків щасливими, і саме це викорінює будь-яку депресію.