Про це на інстаграм-сторінці розповів психолог Ярослав Самойлов. Експерт зазначив, що в дитинстві всі сприймають слова батьків, як істину, а тому й фрази закарбовуються в пам'яті та, зрештою, мають наслідки в дорослому житті людини.

Читайте також Що робити батькам, якщо дитина прогуляла школу

  1. Не будь собою

Мабуть, ви чули в дитинстві такі фрази від батьків: "Подивись, а Оленка розумна, слухняна чи талановита. А ти...", "Будеш погано вчитися – підеш працювати на будівництво", "От якби в мене був син...", "Була б у нас донька..." тощо. Дитина, яка таке чує, стає невпевненою у собі, заздрісною та завжди шукає ідеал, на який варто рівнятись. Такій людині часто складно визначитись із професією, знайти партнера, який не буде так само цькувати, і поставити цілі.

  1. Ти нам не потрібна

"Будеш погано поводитись – віддам у дитячий будинок", "Мені не потрібна замазура, неук, чи неслухняна дитина". Така людина може вважати, що любов потрібно заслужити, адже в дитинстві вона відчувала себе тягарем. У дорослому житті вона може будувати токсичні стосунки, побудовані на своєрідній залежності.

  1. Не будь дитиною, подорослішай

"Що ти поводишся, як маленька?", "Ти – моя єдина опора", "Ти ж старша за сестру чи брата". Якщо батьки говорили одну з цих фраз, дитині довелось швидко подорослішати. Тому у дорослому житті такі чоловіки чи жінки не вміють відпочивати, веселитись, а у стосунках часто стають батьками для партнера.

  1. Ще замаленька

Кардинально інший ефект мають фрази батьків "Ти ще маленька", "Ти що, хочеш залишити нас самих?" Ці слова роблять дитину інфантильною в дорослому житті. Такі чоловіки чи жінки шукають способів продовжити дитинство. І це виявляється у поведінці, зовнішності, відсутності відповідальності.

  1. Не будь самостійною

"Не думай, а роби, як я кажу", "Не ходи туди", "Не бігай", "Не чіпай", – ці фрази точно чула кожна людина. Однак якщо заборони не мають на меті вберегти малюка від потенційної небезпеки, вони є руйнівними. Фрази батьків призводять до пасивності, невпевненості, страхів щось почати чи прийняти рішення. Тому й у стосунках така людина часто шукає жінку чи чоловіка, які замінять їй батьків.

Чого не варто батькам говорити дітям
Чого не варто батькам говорити дітям / Фото Kids

  1. Ти того не відчуваєш

Батьки ігнорують або критикують почуття дитини: "Не плач!", "Не гнівайся!", "Потерпи, не так уже й боляче". Такі фрази можуть зробити людину не здатною проявляти емоції чи почуття. Тому якщо ви або ваш партнер "черстві" у стосунках, бо не вмієте розказати про свої почуття, тоді шукайте причину у своєму дитинстві.

  1. Не довіряй

Зазвичай, діти чують цю фразу, коли у сім'ї не заведено проявляти свою любов: обніматись, цілувати дитину чи гратись з нею. Тому така людина у дорослому віці буде чекати, коли інші її зрадять, ошукають, підставлять. А у стосунках чоловік чи жінка будуть вибирати роль жертви. Окрім цього такі заборони можуть ставати причиною боязні близькості.

Цікаво 8 "сюрпризів" дорослого життя, до яких батьки не можуть підготувати дітей

  1. Тобі цього не треба

Батьки завжди пишаються своєю дитиною та її успіхам. Але якщо їхній кар'єрний шлях був складним або провальним, вони можуть не надавати потрібної підтримки нащадкам. В такому випадку дитина може добре вчитися, бути старанною, але у важливий момент іспиту, фінальної угоди чи договору усе раптово руйнується. Це відбувається несвідомо, тому що він недоотримав підтримки і не відчуває себе впевненим.

  1. Не виділяйся

"Першим бути складно", "Не хвалися", "Будь скромнішим", "Хіба мало, що ти хочеш", – це форма батьківського захисту дитини від можливих складнощів чи неприємностей. Але у дорослому житті такі заборони проявляються у невмінні людини брати на себе відповідальність, бути лідером чи прагнути чогось більшого. У роботі і стосунках такі чоловіки чи жінки керуються правилом: "Нічого, я потерплю".