Як не "вбити" лідера в дитині: важливі поради для батьків від психолога
Потрібний особливий підхід, щоб виховати дитину лідера. Крім того, що треба помічати її соціальну активність та організаторські здібності, варто ще й розвивати їх. До того ж важливо не перегнути, аби лідерство не перетворилося на егоцентризм.
Лідер – це людина, до чиєї думки прислухаються навколишні. Вольовий, цілеспрямований, який не боїться брати на себе відповідальність за вчинки та рішення. Про це у своєму блозі розповів Дмитро Карпачов.
Цікаво Як стимулювати дитину ставати кращою: 13 важливих фраз для виховання
Лідерські якості формуються ще в дитинстві. Якщо поспілкуватися з батьками статусної людини, яка багато досяг у житті, вони розкажуть, що дитина демонструвала задатки лідера ще маленькою.
Задатки лідера / Фото The Foundry Community
Існує 2 протилежні думки щодо цього:
- Лідером потрібно народитися.
- Лідерські якості можна виховати.
Істина десь посередині, оскільки обидва цих твердження не суперечать одне одному. Дійсно певні люди народжуються з навичками лідера. Водночас тиха й спокійна дитина, що звикла до підпорядкування може стати ситуативним лідером.
Якщо хочете виховати дитину лідером, для початку варто розібратися з рисами цього типу особистості:
- Прагне керувати ситуацією та залученими в неї людьми.
- Вміє переконувати навколишніх, м'яко схиляти до своєї думки.
- Видає чіткі та зрозумілі інструкції, завжди знає, що потрібно робити.
- Віртуозно комунікує з різними людьми, вміє знайти підхід до кожного.
- Нікого не залишає байдужим до своєї особистості (викликає як позитив, так і негатив).
- Знаходить нестандартні способи розв'язання проблем, бере на себе відповідальність за результат.
Як батьки можуть "вбити" лідера в дитині
Заборона ризикувати. Якщо оточити дитину гіперопікою, заборонити їй набивати гулі й отримувати цінний життєвий досвід, то можна натрапити на відсіч в підлітковому віці. Як тільки вона відчує, що може чинити опір нав'язливій турботі, то почне відчувати й порушувати межі дозволеного.
Щедра похвала. Хвалити дитину вкрай необхідно, але надмірно розхвалювати не варто. Завищена самооцінка призведе до проблем в спілкуванні з іншими дітьми. Лідерство в колективі може похитнутися.
Страх перед помилками. Він виникає в момент, коли батьки починають карати дитину за помилки. Так, коли вона цілеспрямовано шкодить, то потрібно це присікати. Але у всіх інших випадках визнайте, що в дитини є право помилятися.
Як розвивати лідерські якості у дитини
► Запишіть дитину на секцію або гурток за інтересами, де практикуватимуть групові змагання, конкурси, вікторини. Це стане відмінним середовищем для прояву лідерських якостей.
Розвиток лідерських якостей / Фото Mind & Body
► Паралельно потрібно формувати в дитині відчуття впевненості у своїх силах. Вона повинна відчувати схвалення та підтримку батьків.
► Справжній лідер не тільки бере на себе керівництво колективом в певних ситуаціях, а й сам створює ці ситуації. Продумайте разом з дитиною, що вона може зробити для цього. Наприклад, можна ініціювати проведення конкурсу. Логічно, що керувати процесом буде автор ідеї. Так можна не тільки проявити організаторські здібності, а й закріпити свою позицію лідера.
► Комунікація з однолітками. Справжній лідер завжди знає, чим живе і дихає його колектив. Він повинен щиро проявляти інтерес, бути приємним співрозмовником, надавати посильну допомогу. Тому емпатія й альтруїзм – якості, які обов'язково потрібно прищеплювати маленькому лідеру.
Важливо Що потрібно знати про дитину-інтроверта: важливі особливості виховання
► Самостійність і відповідальність. Що цікаво: без одного не буває іншого. Неможливо усвідомити ступінь відповідальності, не маючи можливості приймати самостійні рішення. Не можна бути самостійним, не усвідомлюючи повноту відповідальності за кожен свій крок.