Чому необхідно грати з дитиною та як це правильно робити: важливі поради для батьків
Гра допомагає побудувати міцні стосунки між дитиною та батьками. Крім того, вона створює атмосферу радості вдома та знімає напругу. Експерти пояснили, як потрібно грати з дітьми.
Психологиня Олена Данилюк зазначає, для того, щоб гра виконувала свої завдання, потрібно дотримуватися певних правил, пише learning.ua.
До теми Як допомогти дитині бути впевненою в собі: 25 важливих фраз
Не фокусуватися на одному завданні
Варто пам'ятати, що гра – це не лише навчання і розвиток. Треба дозволити дитині гратися так, як їй подобається, і не сваритися, якщо вона з навчальних карток будує будинок для ляльки.
Грати в ті ігри, які приносять задоволення усім учасникам
Не змушуйте себе грати в ті ігри, які вам не подобаються, але в які, вам здається, "потрібно грати" з малюком.
Так, ми всі зараз знаємо про важливість розвитку дрібної моторики, про те, як важливо будувати з LEGO з дитиною. Але якщо вам це не подобається, якщо ви будете постійно сидіти і дивитися на годинник, дитина це відчує,
– пояснила психологиня Олена Данилюк.
Данилюк також додала, що дитина відчує напругу та процес гри перетвориться на каторгу, якщо ви не будете отримувати задоволення.
Ігри батьків з дітьми / Фото Getty Images
Грати в активні ігри за 40 хвилин до сну
Олена Данилюк відзначає, що якщо дитина в перезбудженому стані ляже спати, то її сон може бути неспокійним та снитимуться жахи. Тому краще грати в рухливі ігри за 40 хвилин до сну.
Потім провітріть кімнату дитини та дайте їй води. Можна також лягти поруч, обійняти її та разом з нею заспокоїти дихання.
Встановити чіткі правила гри
Аби активні ігри, де можна випадково зачепити, штовхнути один одного, та ігри, де є переможці та переможені, не стали джерелом конфліктів, важливо перед кожною з них встановлювати правила.
Проговоріть з дитиною, наприклад, такі:
- У цій грі обов'язково хтось виграє, а хтось програє. Тому ми домовляємося, що, незалежно від результату, ми не ображаємося, не засмучуємося і не сваримося.
- Якщо хтось випадково когось зачепив, ми не ображаємося. Тому що ми розуміємо, якщо ми почнемо так реагувати, то нам немає сенсу взагалі грати.
Якщо ваша дитина бурхливо реагує на програш, все одно вона буде якийсь час засмучуватися і надмірно реагувати на цю подію. Але завдання полягає в тому, щоб навчити її робити це правильно. Дозволяти собі помилятися, красиво програвати і контролювати власні емоції – дуже важливі навички для життя.
Проте варто пам'ятати, що негативні емоції такі ж потрібні, як і всі інші. Але дитину потрібно навчити правильно з ними поводитися. І це можна зробити за допомогою гри.
Вводити елементи гри в побутові справи
Олена Данилюк запевнила, що найкраща гра для дитини – це щось робити з дорослими, допомагати їм з важливими справами. Спробуйте замість прохання не заважати, залучати дитину до побутових справ. Поки їй це цікаво й вона сама хоче вам допомагати.
Коли місите тісто, дайте дитині можливість також його помісити, спробувати на дотик. Підтримуйте малюка, кажіть "Ти мені допомагаєш, ти – така розумничка!",
– пояснила Олена Данилюк.
Залучаючи дитину до хатніх справ, обов'язково дякуйте їй за допомогу.
Читайте також Як не "вбити" лідера в дитині: важливі поради для батьків від психолога
Давати можливість понудьгувати
Не поспішайте розважати дитину, коли вона не знає, чим зайнятися: нудьгувати, так само як і грати, дітям потрібно для того, щоб розвиватися. Саме в такі моменти вони вигадують щось нове, фантазують, вчаться розуміти свої бажання.
Чому потрібно гратись з дитиною?
Гра для дітей різного віку має величезне значення для розвитку її соціальних, емоційних, інтелектуальних і фізичних можливостей, зазначає dityinfo.
Гра допомагає пізнавати світ і дає розуміння про такі складні речі, як розмір і форма, вага, пружність, дотик і гнучкість.
Важливо, що розвиває малечу не сама іграшка, а уява дитини в процесі гри.Про що варто пам'ятати
- Ви не аніматор. Мама, тато, бабусі, дідусі не повинні "танцювати" навколо дитини. Малюк повинен брати участь в житті сім'ї, наприклад, допомагати по дому чи доглядати за домашніми тваринами.
- Не можна використовувати ґаджети. Електронні ґаджети можуть позбавити дитини фантазії та ініціативності. Краще замінити телевізор на збирання пазлів або ж на малювання.
- Золота середина. Пояснюйте дитині, як гратись, не нав'язливо "підкидайте" ідеї, давайте час, щоб вона сама пофантазувала. Увага для малечі дуже важлива!