Небезпечні ігри в соцмережах: як батькам вберегти дітей від ризикових челенджів

18 лютого 2021, 19:24
Читать новость на русском

Інтернет челенджі є, як безпечні, так і ті, які можуть загрожувати життю людини. До яких потрібно ставитися з обережністю та як вберегти дитину – читайте у матеріалі.

Чому беруть участь у челенджах

Психологиня Марта Приріз вважає, що челенджем деколи може бути перевірка "на слабо".

Важливо Випили 40 таблеток, надивившись відео у TikTok: з’явились подробиці смерті ліцеїстки у Боярці

"Усе відбувається за принципом: я зміг отаке, а ти зможеш? Це частина конкурентоздатності й самоствердження", – повідомила доцентка кафедри культурології Українського католицького університету Ірина Старовойт.

Крім цього, мотивацією може бути бажання належати до певної групи або бути більш видимим в суспільстві.

Це потреба людини заявити всьому світу: "Я є". Коли людині бракує уваги, її бажання бути помітною бодай кимось може перетворитися у потребу брати участь в челенджах,
– додала психологиня Марта Приріз.

Якщо ви ніколи не брали участі в челенджах, це означає, що у вас, можливо, немає потреби у публічності. Або ж ви іншими методами задовольняєте потребу в увазі та покращенні своєї самооцінки.

Марта Приріз повідомила, якщо челендж не несе шкоди, він, ймовірно, матиме меншу популярність. А люди люблять дивитися на різний треш. Коли людина бере участь у такому челенджі, розуміє, що, ймовірно, матиме більшу популярність.


Участь у челенджах / Фото Pinterest​

Проте мотивація, може відрізнятися, якщо це соціальний челендж. Психологиня зазначила, що у челенджах, які пов'язані з культурою, освітою чи екологією, беруть участь люди, які хочуть продемонструвати свою соціальну свідомість та цінності.

Небезпека челенджів

Крім очевидної загрози життя, челенджі ще можуть мати приховану небезпеку. Якщо людина бере в них участь регулярно, то вона підсідає на увагу людей. Самооцінка і сприйняття себе починає повністю залежати від кількості переглядів, лайків і коментарів.

Для того, щоб я відчувала себе добре, я мушу далі брати участь в челенджах. Це стає моєю залежністю. І я починаю це робити не тому, що мені це в радість, а тому, що мушу це робити – інакше почуватимуся погано,
– пояснила Марта Приріз.

До того ж є ще одна небезпека – формування віртуального образу стає важливішим за реальність. "Соцмережі зараз для частини людей є більш значимі, ніж реальне спілкування. Зараз вони докладають більше зусиль до свого образу в соціальних мережах, ніж наживо. І коли на нього відгукуються, ми стаємо від цього залежними", – додала Приріз.


Соціальні мережі стали частиною життя / Фото UNICEF Innocenti

Дитина хоче взяти участь у челенджі

Психолог Наріман Дарвішов дав поради батькам на випадок, якщо дитина захоче взяти участь у челенджі.

► Якщо він, на думку батьків, безпечний та несе позитивний виклик, сходинку та досягнення для дитини – варто підтримати.

► Якщо челендж небезпечний – варто поговорити та пояснити це дитині, впевнитися, що вона не братиме в цьому участь.

Як розпізнати небезпечний челендж:

  • Він негативно впливає на інші сфери життя дитини та змінює поведінку.
  • Дитина не може обговорювати челендж так само відкрито, як інші теми.
  • Челендж прямо закликає до небезпечних дій.
  • Челендж залучає до знайомства з людьми, особистість яких складно встановити.

До теми Як побудувати довірливі стосунки з дітьми, щоб не трапилось трагедій: поради дитячого омбудсмена

"Заборона брати участь у челенджі доцільна лише тоді, коли інші способи зменшення шкоди перестають бути дієвими. Та й будь-яка заборона може посилити ефективність челенджу. Варто доносити інформацію про можливі шкідливі наслідки, небезпеку для здоров’я та репутації", – зазначив Дарвішов.